Nudlovková zeleň podruhé

To už tu přece bylo, řeknete si. Tentokrát jsem však podrobně nastudoval moudra zkušenějších, pročetl mnoho stránek s podobnými statečnými a v neposlední řadě také promyslel plán, tak už to snad dneska bude stát za to…

V poslední době nepřibývají články na nudlovce, jak jste si jistě všimli. Neměly na to ani tolik vliv prázdniny, jako skutečnost, že se celá stěhovala jinam, aby se snad zanedlouho přestěhovala na své definitivní místo. Takže na ni není tolik času (bude zas po stěhování) ale něco málo se pokaždé najde a rád se vždy pochlubím s novinkami.

Ale pochybuji, že to tu, milí čtenáři, zkoumáte, abyste četli mé smutky, jak se nudlovce nevěnuji, tak se pojďme vrhnout na další krajinný prvek, stromky. Dnes ne listnaté, ale své místo dáme i jehličnanům. Ty mají úplně jiný tvar koruny a celkově se velmi liší, proto jsem se snažil chodit s otevřenýma očima.

V podobném článku jsem před rokem a půl popisoval možnosti použití výrobků značky Polák. Dnes to vlastně nebude jinak, pracovat budu s podobným materiálem. Jen to bude o to víc o ruční práci 🙂 Základem je drátek 0,5 mm, já použil nějaký, co byl po ruce (snad železný).

A Statdekor od Poláka. Odstín Zeleň modřínová, chtěl jsem sice dělat borovice, ale holt budou modříny 🙂

Drátky jsem si nastříhal na požadovanou velikost a k té jsem přidal asi polovinu délky k ohybům, větvím atd. Jeden strom jsem motal z pěti drátků, což je velmi málo. Příště seženu tenčí drát a dám jich více, takhle jsem byl limitován tím, že jehličnany mívají tenký kmen.

Vzal jsem do kleští, druhými kleštěmi kroutil. Když jsem dosáhl výšky kmene takové, že by mohla vyrůst první větvička, jeden z drátků jsem vyhnul ven a zase zpět.

Očko jsem potom chytil do kleští a vytvořil tak větvičku. Kdo má více drátků, tak může ustřihnout, já musel šetřit, abych neměl stromek s pěti větvemi.

První pokus dopadl dost hrozně, ale ve finále na kolejiště padl. Větve jsem se snažil rozdělovat harmonicky a rovnoměrně do stran, abych nedostal dvourozměrnou placku. 🙂

Ostatní jsou už na tom líp. Dělal jsem jich pět, ale časem ještě přidám.

Jak vidno, už to nejsou jen motané drátky. Abych je zamaskoval, z Herkulesu, vody a hrubé mouky jsem si vytvořil kašičku, kterou jsem natíral v několika vrstvách na kmen.

Po druhé či třetí vrstvě a doladění párátkem jsem kmen natřel hnědou temperou. Stejně, jako jsem ukazoval tvorbu větviček výše, jsem se naučil dělat rozvětvené kusy. Postup pořád stejný.

Část, které jsem se bál nejméně, se nakonec ukázala jako oříšek. Statdekor mi přišel jako tráva naflokovaná k sobě v několika vrstvách nad sebou, což vytvoření jehličnaté koruny moc nepomáhá. Takže záleží jen na modeláři, jak si představuje svůj výtvor.

Botanici teď asi skučí, co jsem to stvořil, ale budiž tohle omluveno jako první pokus. Nakonec jsem je lehce přestříkl matným lakem, aby se Statdekor dál netřepil.

Že vypadají na kolejišti dobře, mi nikdo nevymluví.

Zasazeny byly do svahu pod petrovskou zastávku.

Byl to poměrně rychlý počin, ale mám z něho dobrý pocit, že jsem si stromky vyrobil sám. Určitě to stojí za to!

7 thoughts on “Nudlovková zeleň podruhé

 1. Kašparek

  Dobrý návod, ale místo kaše z lepidla vody a mouky je lepší potřit strom lepidlem a posypat moukou.

  Reply
 2. Fuška

  Díky za tip. Šlo mi o to udělat tmel, kterým se pořádně zakryje ten drát a nebyl jsem si jistý, jak by fungoval samotný Herkules. Příště zkusím.

  Reply
 3. VoVo

  Ale jo, dobrý hele! Na kostru ze zkušenosti doporučuju koupit nějaký zvonkový drát (musí to být licna – svazek), s tím se pak dobře pracuje a dají se dělat větve až na jemné větvičky díky jemný drátkům. Stromů mám za sebou zatím asi 8 (listnáče), ale všechny se využijou. Víc než kostra udělá správně tvarovaná a načechraná foliáž (případně ještě dopiluj) nebo koupit jinou foliáž (Naturex nebo od jiné firmy). Na borovice byly kdysi v nějakém magazínu doporučovány stonky od hroznového vína, a na to trhat nabarvený molitan s posypem 🙂 Možná molitan už je passé, ale ty stonky třeba…?!

  Reply
 4. Fuška

  Jo, to čechrání foliáže jsem si představoval mnohem jednodušeji a dodnes nevím, jak to všichni dělají, protože to fakt není žádná sranda 😀
  Ale stonky bych zkusit mohl. Vína se nám po domě ze zahrady povaluje mraky. Díky.

  Reply
 5. Pavel K

  Ahoj,první počin na zkoušku je dobrý,každý nějak začíná,ted už můžeš jen zlepšovat, já používám na kmeny tmel Ostafix(převzato od jiných modelářů a jejich zkušeností) je husty a naředit se da vodou, nebo také obdobný tmel-lepidlo na korek prodavany v supermarketu,je s nim dobrá práce, naneses štětcem jednu nebo dvě vrstvy,podle uvážení a po zaschnutí stačí na barvit třeba temperou ,tak jako jsi to udělal u těchto stromků.

  Reply
 6. Fuška

  Nevím, jestli jsem taky špatně nevybral materiály. Když vidím ty výsledky ostatních, ani to nevypadá, že by tenhle výrobek používali. Spíš to často vypadá jako Naturex nebo Sitdekor. Ale všude čtu Statdekor, tak nevím… Poradí někdo?

  Reply
 7. Pavel K

  Někdo používá naturex,silflor,nebo si zadej do vyhledávače „mnitka“ a tam mel na prodej material na výrobu borovic,smrků a mám pocit ze dva odstíny zelené a jeden hnědý, jako suche jehličí, stačí nastrihat a nalepit na kostru,nebo koukni na mojett, mám tam moje pokusy se stromy,když budeš mít nějaké dotazy,tak se ozvi na email,můžeme prodiskutovat,když budeš mít zájem.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.