Domácí obtisky aneb neomezená svoboda v modelaření

Dřív, když se moje znalosti o způsobech tvorby modelu rovnaly „hele stůl Molaty“, bylo potřeba sehnat odpovídající obtisky. Ne vždy se podařilo sehnat konkrétní řadu, v případě nouze bylo nutné stříhat různé sadičky. A tak ve mě začal hlodat červík, jestli by se to nedalo vyřešit jinak. Nějak to přece musí jít lacině- a taky že jo.

Samozřejmě článek nemá kopírovat obdobný na mojett, jen chci ukázat i jiné způsoby, triky a vychytávky, případně se trochu víc rozepsat, jak na to.

Vše začalo řekl bych na minulé Mašince, kde se mi líbil doprovodný vůz k hradecké parničce 464.008, neboli předělaný služební rybák Dsd (potažmo Daad). Doma se mi dodnes válí starý odlitek tohohle vozu, který jsem chtěl udělat kamarádovi, ale nakonec z toho sešlo, a tak jsem si ho seskrblil pro sebe :-). Že se mi tak líbil, pátral jsem po odpovídajících nápisech a zjistil jsem, že jako nic moc. A potom jedno nudné letní odpoledne jsem si vzpomněl, že VoVo kdysi na svých stránkách publikoval článek o vlastní výrobě obtisků. Přečetl jsem si ho znovu, potom zas, a potřetí mi došlo, že jsem moc líný a moje počítačové dovednosti se něčemu úrovně Corelu ani neblíží.

A potom přišel konečně ten zlom, na který se konečně po tom nudném úvodu dostávám. Kontaktoval mě kolega modelář, jestli bych neměl zájem o obtisky na „kolohytlák“ Bvt. Usoudil jsem, že by se mohly hodit, tak jsem se předběžně přihlásil. Jenže nás bylo málo. Cena jedné sadičky extra vytisknuté u nejmenovaného obtiskaře by potom vyšla na 300 korun. A to nám oběma přišlo dost. Po chvilce odmlčení jsem si vzpomněl, jak jsem ještě nedávno přemýšlel, jak si je vytvořím. Takže jsem to vzal jako hec a moje první obtisky jsou již také na světě.

Jako první byl samozřejmě důležitý námět, co chci. Aby se zaplnil papír velikosti skoro A4, je jich potřeba opravdu hodně, tomu věřte 🙂 Co můžu doporučit, je strávit u vymýšlení zaplnění delší dobu, než jen „tohle chci, tohle chci, tohle do zásoby“, protože pár dní po vytisknutí vás může nemile překvapit fakt, že jste na něco zapomněli.

Když byla stránka teoreticky zaplněná, začalo samotné „kreslení“. Mnozí užívají Corel a podobné lepší programy, já sáhl po klasickém Wordu, o kterém jsem moc mezi obtiskaři nečetl. Už na začátku ale prozradím, že pro počítačově méně zdatné je to bezva možnost- že jsou obtisky tvořeny jednodušeji ani není poznat. Takže naflákat jednotlivé nápisy, loga, motivy a všechno zmenšit do požadované velikosti, případně laborovat s fonty. Originální se mi sehnat nepodařilo, ale díky velké nabídce na internetu jsem si nějaký podobný stáhl a myslím, že se celkem podobá. Já si prostě všechno zmenšil „tak nějak“, vytiskl, porovnal s jinými obtisky (např. u log ČD je to poměrně jednoduché) a v počítači po oměření zase upravil. Dost amatérské, řeknete, ale je to zase hrozně snadné a mně to vyhovovalo. Níže vytisknutá klasická kancelářská A4 na zkoušku.

ob1

V té době jsem ještě neměl shromážděno všechno, ale aspoň zbyl prostor pro tajemné znaky, které osobně nazývám mými poznámkami 🙂

ob2

Bílé nápisy jsem si dal na černé pozadí, abych je také mohl přeměřit. S těmi je to ale horší- samozřejmě klasické tiskárny bílou netisknou, takže jediná použitelná metoda je vytisknout na bílý obtiskový papír s tím, že je potřeba natisknout okolí (v tom případě tiskárna tiskne jen to okolí a bílý motiv vznikne jen jako „odpadní produkt“). Já to na zkoušku vyřešil ještě jedním trochu nešikovným způsobem, který ukážu dále.

ob3

Na co je třeba dávat pozor je, že loga (třeba níže ČD Cargo) musí být s bílým pozadím. Zdůrazňuji s bílým, protože jakákoliv jiná barva, ať je sebevíc světlejší, bude vidět, protože obtisky při nepodtisknutí bílou na modelu tmavnou, tím i např. velmi světle modrá vynikne. Vlevo můžete na fotce se zvýšeným kontrastem vidět, jak je to znát.

ob4

Po dozmenšování a shromáždění motivů jsem obtisky uložil jako dokument (také špatně, o tom dále) a poslal Vojtovi, který mi ochotně nabídl, že mi je vytiskne na kvalitnější tiskárně. Tady tedy první fotka mých prvních obtisků 🙂

ob5

Pozornější už vidí chyby, zatím to vezmu obecně. Na první pohled se povedly, hezky sytá barva, odstíny se vydařily, fonty až na výjimky také.

ob6

Primárním účelem byl samozřejmě kolega a jeho už nastříkané Bvt, kterého tímto zdravím.

ob7

Co když na internetu není daný motiv? Program „Kreslení“ a jedem 🙂 Tady je lehce znát rozpixelování, ale nezapomeňte, jak fotka zvětšuje.

ob8

Porovnání se zrovna vylepšovanou 749 121 od MTB. Všimněte si, že je to taková chlouba, že se musí objevit skoro všude 🙂

ob9 ob10

Hlavní problém, který už jsem zmínil, bylo uložení. Protože každý máme trochu jiný počítač, takže pokud to uložíme ve formátu, který umožňuje změny, je možné, že se některé motivy nenápadně přemístí a katastrofa je na světě. Zde mi třeba splynuly malá kola s UIC číslem. Ta jsem si naštěstí vytiskl do zásoby i jinde na papíru, kola jsem si ale musel nechat dotisknout.

ob11

Níže je vidět původní umístění kol.

ob12

To samé se stalo s velkým kolem, nápisem ČDBike a „Svezte své kolo vlakem“. Jako bych to tušil předem, nechal jsem si na zbytek papíru vytisknout dalších 10 sadiček, a protože ke kompletnosti stačí dát dvě dohromady. Bohužel se po nich slehla zem poměrně rychle, ale pokud by měl někdo zájem o další a sešlo by se toho více, rád dotisknu.

ob13

Jak že jsem to vyřešil ty bílé nápisy? Díky poměrně pestré škále barev v mém Wordu 2013 jsem je dal jako nejsvětlejší šedé. Jenže to se bohužel skřížilo se smůlou, kterou jsem zmínil, ale v té době jsem o ní nevěděl- totiž že nápisy ztmavnou… Na modelu jsem to ještě nezkoušel, ale snad to bude aspoň použitelné…

ob14

Nemohl jsem zapomenout na různá čísla na čela lokomotiv. Protože ta zabírají minimum prostoru, mohl jsem si dovolit jich napráskat docela dost. Mezi nimi i čísla a přezdívku na 810 217…

ob15

A „pacifickou legendu“ 810 621, neboli Šmoulinku.

ob16

Ani na čerstvě rekonstruované patráky jsem nezapomněl, takže příští koupené patro bude nové.

ob17

Doživotní zásoba log ČD se do páté epochy také hodí kamkoliv.

ob18

A v poměrně slušné kvalitě.

ob19

Takhle nakonec dopadla ta nešťastná loga ČDC.

ob20

Co říci na závěr? Vlastními obtisky se mi otevřel svět vlastních modelů dokořán a z této možnosti jsem opravdu nadšený. Obtiskový papír velikosti menší A4 vyjde asi na 60-80 Kč, což je v porovnání s množstvím, které se na něj vejde, opravdu za hubičku. Snad jsem vás tedy také nakopnul, pokud váháte!

 

7 thoughts on “Domácí obtisky aneb neomezená svoboda v modelaření

 1. Kubálek

  Dobrý den.

  Právě řeším stejný problém – obtisky na vůz Bvt.
  Jsou ještě nějaké „zbytky“ k mání?

  Děkuji za odpověď.

  Reply
 2. Tomáš

  Zdravím, tiskl jsi/jste obtisky inkoustovou nebo laserovou tiskárnou?

  Díky předem 🙂

  Reply
  1. Fuška Post author

   Zdravím, kamarád mi tiskl na laserovce, pokud si správně pamatuju. Inkoustovka má výraznější rastr a to je u modelů nežádoucí.

   Reply
 3. Jaroslav Hrouzek

  Dobrý den, jak jste tedy Word uložil, aby nedošlo k uváděnému problému?
  Uložit jako … co dál?
  Děkuji Hrouzek.

  Reply
  1. Fuška Post author

   Zdravím, problém jsem nikdy nedořešil, koupil jsem Corel a nové návrhy dělám zásadně v něm. Možná by bývalo pomohlo před tiskem převést do pdfka a zkontrolovat.

   Reply
 4. Václav Kolář

  Dobrý den. Našel jsem u pana Balíčka nabídku Vašich obtisků. Moc se mi líbí. Ale protože děláme lV epochu, sháníme obtisky s vlastnickou značkou ČSD. Potřebovali bychom na 6 Faccs/Sas. Bohužel pan Jiran už je nemá v nabídce, tak zkoušíme kde co. S pozdravem V.K.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.