Btjo 920- úprava přestavby starých BTTB patráků

Trochu podivný nadpis je ve skutečnosti velmi jednoduchý, ale čtěte dál. Kdysi dávno, když jsem si prohlížel články na MojeTT, moc mě zaujala přestavba patrové jednotky Bp od BTTB. Sám jsem doma jednu dvojdílnou měl, a tak dokoupil vložené díly a pustil jsem se do něčeho podobného.

Aniž bych práce dokumentoval, jednotku jsem dodělal. Jenže to mělo „pár“ chyb. Co bylo špatně?

1) Model jsem štětcoval. S patřičným vybavením a zkušenostmi i tohle jde, ale já nesplňoval ani jedno.

2) Okna jsem zasklíval barvou na sklo, což bylo sice poměrně rychlé, ale nevzhledné a hlavně nebylo vidět do interiéru, který jsem si jako vždy pořádně vymazlil 🙂

3) Tmelení jsem neznal, takže to tak vypadá…

Po tom všem jsem se rozhodl jednotku půjčit Zejmimu, který rozhodně ví, jak s odbarvením postupovat. Nejdříve ale pár fotek původního provedení.

B1

Čelo B. Nekvalita tmelení, otřesný nátěr a zasklení… Nebudu sprostý.

B2

Kvalitu fotek jsem samozřejmě zhoršil, aby vynikl kontrast mezi oběma provedeními 🙂

B3

Model po několika úpravách a v základovce.

B4

Kromě dotmelení, které jsem už udělal sám, jsem doplnil větrače podobně, jak mají na Bpjo- tedy později na Btjo- být. Sice by větračů mělo být šest nad oknem místo pěti, ale doplnil jsem ty „vyčuhující“.

B5

Odstín základovky docela odpovídá, navíc takto nová jednotka nebude, proto nemusím stříkat světle šedou. Vymaskováno na Zeleň na vagóny- akrylovka od Agamy.

B6

Výsledek mě mile překvapil, protože jsem maskování dost odflákl. Jediná viditelnější vada je strhnutí barvy na střeše článku C- na fotce nejblíže.B7

A napatinováno. Na první pokus s pistolí to jde, fotky dost zvýrazňují.

B8

Po téměř půl roce jsem jednotku, kterou už dokončuji, vytáhl na jarní sluníčko. Od listopadu přibyly např. obtisky od Jacka, leptané dvojky od Hekttora (nebyly v sadě, dokoupil jsem je snad jako dvojky na Balm/ Bix) a zasklení. To je provedeno nastříháním průhledných víček od jogurtů a příčky jsem napodobil z profilů Evergreen 0.75x 0,5 mm nabarvených hliníkově.

B9

Za tu dobu se stihla patina hezky „zažrat“ do střechy a vytvořila jemnější přechody. Čelo je nedodělané, jenom jsem na něj namaloval lucerničky a aplikoval obtisk s tabulkou laků.

B10

Na co jsem se dlouho těšil, byly obtisky grafitti od Rosťopiše. Tyhle jednotky ke konci provozu jezdily značně posprejované, na druhou stranu by byla škoda ničit takhle model celý, takže jsem je nanesl jen na jednu stranu. Krajní části krajních článků měli podle dobových fotek sprejeři nejradši, tam jsem tedy nanesl největší obtisk.

B11

Kromě toho jsem na různá místa aplikoval černé malé nápisy, hlavně tam, kde budou aspoň trochu vidět, tedy na světlá místa, jako piktogram zákazu kouření.

B12

Vložené články. Nahoře z Rosťovy sady, dole jsem si nápis nakreslil sám. Okna ještě potřebují příčky.

B13

Tak schválně, komu přišel povědomý? Tenhle nápis jsem okopíroval z filmu Gympl s Jirkou Mádlem, protože jsem na internetu nenarazil na nic lepšího (co by se dalo v rozumném čase vytvořit).

B14

Za okna, kde jsou grafitti, jsem černou akrylovkou vytvořil vrstvičku, aby při osvětlení jednotky světlo neprosvítalo skrz.

B15

Článek A se zabarveným oknem WC a rámečky krajních oken od p. Banka.

B16

Áčko jsem dělal dřív, než obtisky, takže jsem grafitti musel nanášet přes příčku. Tady se to ještě povedlo (v levé horní části jsem jenom zaretušoval špatně vystřižený obtisk)…

B17

Tady jsem už vnitřní stranu okna musel zatřít krémovou, aby to nebylo tak znát. U označení Btjo 920 jsem obtisk strhal párátkem ,aby posunovači věděli, s čím mají čest 🙂

B18

Jednotka má představovat kus právě po náletu sprejerů, takže ještě v ONJ nestihli omýt aspoň okna… Nebo taky logo „národního dopravce“… Tabulka je obligátně od Pojezdů.EU.

B19

Celá jednotka v celé své kráse- nejdříve posprejovaná půlka…

B20

A „čistá“.

Stihnu-li jednotku dokončit, uvidíte tuhle jednotku na červnové Mašince ve vitrínce u stolku Vojty, Zejmiho a Rosťopiše, tak pokud budete chtít vidět jednotku naživo, budete mít možnost 😉

B21

Výstava se blíží, takže jsem trochu pohnul kostrou a až na pár drobností, které ukážu v aktualizaci v pondělí či úterý, dodělal. Jednotka je zasklená, příčky jsou všude, kde mají být a zbývají tak některá madla a další detaily, které popíšu dále.

B22 B23

Čelo článku B. Dosadil jsem zkosené nárazníky SDV na lokomotivy, chybí zásuvky a kabel elektrického vytápění.

B24

Madla jsem nastříkal Krvavou červení a dolepil natupo.

B25

Na začátku jsem básnil o interiéru, tak tady ho konečně ukážu.

B26

Plastové výlisky byly bílé, takže jsem je musel nabarvit kompletně. Na boku jen tak pro efekt Černá.

B27

Koženka byla v těchto vozech zelená, takže jsem je nabarvil původním odstínem jednotky před mojí rekonstrukcí. Podlaha je nějakou šedou, topení na bocích Hliníkem a madla u uličky z drátu také Hliníkem.

B28 B29

A tak, po téměř roce a půl…

B30

…jsem s mohutným vydechnutím jednotku dokončil.

B31

Dalo by se spekulovat, jestli se to v době nástupu jednotek od Arnolda vyplatí, ale je vidět, že i BTTB patráky jdou předělat do suprového modelu.

B32

V budoucnu dám model osvětlit Zejmimu, takže jakmile bude jednotka zpátky, přidám ještě pár fotek.

B33

Proteď ale považuji článek hotový. Doufám, že jsem vás k něčemu namotivoval a také si něco podobného postavíte 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.