Stavba jílovského modulu

V prasátku už se pomalu hromadí penízky na přechod na digitál, tak jsem se rozhodl na chvilku opustit Petrov a dokončit alespoň pokládku kolejí na modulu druhém, tedy tom s budoucí stanicí Jílové u Prahy, abych měl možnost pořádně si zajezdit. Bude se jednat o modul s četnými skalami a malebným břehem Sázavy.

Nu26

Opět stejný postup- osvědčil se mi, tak proč zkoušet (či riskovat) jiný. Tedy namalovat si na dřevotřísku starou barvou osu kolejí, přitlouct dřevěné špalíky (slyšel jsem, že někdo používá polystyren, ale ten jsem zavrhl hned, co jsem ho použil na kratičký úsek na starém kolejišti), nastřílet pletivo jako základ terénu a potáhnout toaletním papírem napuštěným Herkulesem. Lze také použít noviny, méně se trhají a využijete tak něco, co doma většinou přebývá…

Nu27

Jen aby to nevypadalo, že oblouky dělám od ruky- sestrojil jsem jednoduchou pomůcku- Dřevěné prkno s přivázaným provázkem a na konci připevněnou tužkou. Tyč umístím v pravém úhlu od osy kolejí a vzdálenosti R- motouz se dá podle potřebného poloměru namotat. Určitě jsem nevymyslel nic nového, je to takové „domácí“ kružítko.

Nu28

Položil jsem už podloží s kolejemi. Zde je spoustu místa, takže po přepočtu se R rovná skutečnému poloměru okolo 180 m. Také vznikají skaliska, a ne ledajaká… Kdo uhodne, co to je? 🙂

Nu29

Pohled z konce podlouhlé skály v Petrově.

Nu30

Základ je montážní pěna, na ni potom přišla rolička od toaleťáku (vida, taky se spotřebuje) naplněná také pěnou. Nakonec to celé bude pokryto sádrou.

Nu31

Zde je vidět, že oblouk se opravdu blíží reálu, tedy jen v popředí. Skalisko je samozřejmě známá Pikovická jehla, kdo uhodl, může se pochválit 🙂

Nu35

Jakmile pěna zaschla, opatrně jsem odřezal roličku- ta zde totiž byla jen aby taková „nudle“ pěny nespadla. Bohužel uvnitř se udělala velká bublina vzduchu, proto jsem musel celý vnitřek jehly vyplnit sádrou pro pevnost. Sádrou jsem také polil celou Jehlu, abych mohl domodelovat různé tvary.

Nu36

A potom již nic nebránilo nabarvení. Tedy vlastně ano- byla neděle odpoledne a mě došly tempery, takže bude třeba ještě dobarvit.

 

2 thoughts on “Stavba jílovského modulu

 1. VoVo

  udelal bych spis jilove, provozne je to zajimavejsi stanice se stridanim vlaku

  Reply
  1. Fuška

   Díky, po poradě se Zejmim jsem dospěl k podobnému názoru, teď jen našetřit na aspoň trochu modelové výhybky 🙂

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.